Recenzja szokującej książki – „Upadek cywilizacji zachodniej”

Upadek cywilizacji zachodniej

Wydaje Ci się, że globalne ocieplenie jest wydumanym problemem naukowców? Sądzisz, że działania człowieka mają realnie niewielki wpływ na środowisko naturalne Ziemi? Jeśli tak, warto, abyś przeczytał tę książkę.

Upadek cywilizacji zachodniejidea

Dwójka naukowców związanych z historią i rozwojem technologii przeprowadziła niecodzienny eksperyment myślowy. Postanowili z perspektywy przyszłości, w której nastąpiła ekologiczna katastrofa, opisać nasze bieżące działania dotyczące środowiska naturalnego. Efektem ich pracy jest krótka książka utrzymana w naukowo-historyczno-futurologicznym stylu. Lektura pokazuje, że droga, jaką obecnie podąża ludzkość, może być zawieszona nad przepaścią.

Upadek cywilizacji zachodniejzalety

Ładunek emocjonalny

Nie byłem przygotowany na to, że książka tak dotkliwie mnie wzruszy. Merytoryczny opis zagłady sporej liczby społeczeństwa zrobił na mnie ogromne wrażenie. Dodatkowo utrzymanie narracji, w której opisywane wydarzenia z końca XXI wieku są historyczną przeszłością – a nie, tak jak w rzeczywistości, futurologicznym wyobrażeniem przyszłości – bardzo urealniło treść i spowodowało tym silniejsze poruszenie odbiorcy.

Refleksyjne spostrzeżenia

Wyobrażenie zagłady, do której obecnie możemy zmierzać, okraszone badaniami naukowymi wyzwala wiele refleksji. Wcześniej niezbyt interesowało mnie globalne ocieplenie i zmiany klimatyczne. Ta książka udowodniła mi, że są to ważne kwestie, a fakt, że skutki ewentualnych zaniedbań będą uwidaczniały się dopiero po upłynięciu dziesiątek lat, nie jest powodem, by uznać troskę o środowisko jako coś mało ważnego.

Różnorodne obszary

Bardzo spodobało mi się to, że autorzy chętnie opisywali wiele obszarów, które mają wpływ na politykę klimatyczną. Począwszy od kwestii typowo ustrojowych, poprzez silną presję globalnych firm, aż do metod badań naukowców. Książka ciekawie opisuje złożoność problemu – bez próby jego upraszczania.

Upadek cywilizacji zachodniejwady

Niewiele treści

Gdy zerknąłem ile stron ma książka, zacząłem się zastanawiać, czy słowo „książka” jest tu odpowiednie. Wraz z wywiadem z autorami całość zamyka się w niecałych 100 stronach. Myślę, że jest to bardzo niewiele – biorąc pod uwagę cenę lektury oraz potencjalnie sporą obszerność tematyki.

Skomplikowanie przekazu

Trochę byłem zagubiony czytając wywód na temat wpływu systemu politycznego i ekonomii na działania wobec ochrony środowiska. Nie jestem jakoś dobrze zaznajomiony z żadną wymienioną wyżej kwestią i przez to miałem wrażenie, że nie mogę w pełni zrozumieć niektórych szczegółów. Myślę, że dodanie kilku słów wyjaśnień mogłoby mieć korzystny wpływ na zmniejszenie niepotrzebnego skomplikowania przekazu.

Upadek cywilizacji zachodniejpodsumowanie

Książka zrobiła na mnie duże wrażenie. Myślę, że ma wiele walorów edukacyjnych i skłania do ciekawych refleksji.

Najciekawsze artykuły:

Podobne posty

Komentarze:

  1. niepowiem

    „Trochę byłem zagubiony czytając wywód na temat wpływu systemu politycznego i ekonomii na działania wobec ochrony środowiska. Nie jestem jakoś dobrze zaznajomiony z żadną wymienioną wyżej kwestią i przez to miałem wrażenie, że nie mogę w pełni zrozumieć niektórych szczegółów. Myślę, że dodanie kilku słów wyjaśnień mogłoby mieć korzystny wpływ na zmniejszenie niepotrzebnego skomplikowania przekazu.”
    Przed tą książką polecam jednak przeczytać „Świat na Rozdrożu” oraz „Rewolucja energetyczna – ale po co?” Marcina Popkiewicza. Świetne wprowadzenie o tematyki globalnego ocieplenia i ogólnie globalnych trendów, energetyki itp.

Zostaw komentarz